fbpx
Slider

Më të lexuarat

Temat më të Lexuara

Artikujt e Rëndësishëm

VAJI ESENCIAL I PORTOKALLIT – PËRMIRËSONI IMUNITETIN, LËKURËN DHE KUZHINËN TUAJ

  Vaji i portokallit, i quajtur ndryshe vaji i portokallit të ëmbël nxirret nga lëkura e  portokallit Citrus Sinensi, dhe është përdorur në shekuj pë...

ÇFARË ËSHTË KORONAVIRUS? SI TË MBROHEMI PREJ TIJ?

  Ndërkohë që koronavirus vazhdon të përhapet, shkencëtarët po përpiqen të kontrollojnë këtë virus dhe të gjejnë mënyra të reja për të luftuar infeks...

VAJI I MENTES PËR RRUGËT E FRYMËMARRJES, DHIMBJEN E KOKËS, TË VJELLAT, SHËNDETIN…

 Vaji esencial i mentes është një nga vajrat më të gjithanshëm. Mund të përdoret për aromaterapi, lokalisht dhe së brendshmi duke iu adresuar një numë...

SI TË HUMBNI PESHËN E TEPËRT TE FËMIJËT TUAJ!

Pothuajse 2/3 e anglezëve janë mbipeshë dhe 17% janë obezë, me një trefishim të rasteve nga viti 1971 deri në më sot. Por më e keqja është se këta per...

CILAT JANË YNDYRNAT E SHËNDETSHME PËR TRUPIN TUAJ?

    Keni frikë nga yndyrnat? Nëse po, atëherë s’jeni të vetmit. Yndyrnat në ushqime janë përfolur shumë gjatë dekadave të fundit, pasi ushqimet me p...

Maskë me Mjaltë dhe Vezë kundër plasaritjeve të Lëkurës së Fytyrës

Maska e fytyrës me mjaltë dhe të verdhë veze është mjaft dobiprurëse për rigjenerimin e lëkurës dhe vitalizimin e saj, veçanërisht kundër plasaritjeve...

SINDROMA E PËRSHKUESHMËRISË SË ZORRËVE

  SINDROMA E PËRSHKUESHMËRISË SË ZORRËVE  (kur toksinat dhe infeksionet depërtojnë nga zorrët në gjak) Ndoshta keni dëgjuar dhe më parë për gjendje...

Si TË BËNI VETË DEODORANTË ME VAJRA ESENCIALË

  Nëse jeni të interesuar për vajra esencialë të çertifikuar Bio-Organikë, klikoni këtu: https://herballine.al/vajra-esenciale  ...

VAJRAT ESENCIALË QË NDALOJNË RËNIEN E FLOKUT

  Klikoni në fotot më poshtë për ti parë këta vajra esencialë  ...

VAJI I FARËS SË KUNGULLIT - TRAJTIMI I PROSTATËS DHE 30+ EFEKTE

  Bazuar në studimet shkencore mbi efektet terapeutike të vajit të farës së kungullit, si dhe sipas kodit amerikan për medicinën bimore P.D.R., vaji ...

SI TË PËRDORNI VAJIN E KOKOSIT PËR FLOKËT

Disa nga produktet mund ti gjeni më poshtë:    ---------- Vaj Kokosi                        Vaj Rozmarine            Vaj Livando                    ...

SI TË ZBULONI NËSE KENI TOKSINA NË TRUP – MËNYRAT NATYRALE PËR TI LARGUAR

    Foto: Flickr   Toksinat na rrethojnë dhe na kërcënojnë rregullisht çdo ditë. Ato gjenden në ajër, ujin që pijmë dhe ushqimet që hamë dhe na r...

10 MËNYRAT NATYRALE SI TË ELEMINONI HEMATOMAT NË LËKURË

Hematoma në fytyrë, krahë ose në gju, tek shumë njerëz krijojnë një pamje të pakëndshme. Në shumicën e rasteve ato nuk janë serioze dhe mund ti hiqni ...

VETITË E JASHTËZAKONSHME TË BARIT TË ELBIT

  BARI I ELBIT është një ushqim shumë i pasur me nutrientë, me përfitime të shumta për shëndetin. Me një histori që daton nga Greqia e lashtë dhe Rom...

SI TË PËRDORNI LËNGUN E ALOE VERA KUNDËR DIABETIT

Nëse përdoret siç duhet, aloe vera, kjo bimë e mrekullueshme është shumë e shëndetshme. Aloe vera është përdorur prej shekujsh si një kurë natyrale...

CORDYCEPS SI ANTI-AGE DHE NXITËS I PERFORMANCËS FIZIKE

Kjo Kërpudhë mjekësore ka qënë një element kryesor në mjekësinë holistike për shekuj ku dhe janë vënë re potencialet anti-age dhe promovues të shëndet...

6 VAJRA ESENCIALË PËR TË LUFTUAR KANDIDAN

Infeksionet nga Kandida (candidiasis) mund të paraqiten në tre mënyra: - Kandida Orofaringale: Infeksion myku oral - Kandida Vaginale: Infeksion my...

7 SHENJA QË TREGOJNË MUNGESË MAGNEZI

  A keni pasur ndonjëherë dëshirë të madhe për çokollatë saqë nuk mund të mendoni për asgjë tjetër? Po për  ngërçet muskulare të cilat iu kanë mbaj...

28 HAPA TË THJESHTË PËR TË ULUR KOLESTEROLIN

 Në famaci gjenden me dhjetra lloje medikamentesh për uljen e nivelit të kolesterolit, të cilat shpesh premtojnë rezultate të shpejta, pa shumë përpje...

10 përdorimet dhe efektet pozitive të Vajit të Eukaliptit

 PRODUKTE ME EUKALIPT: 👉  Suplement vaj esencial eukalipti 👉  Vaj esencial eukalipti 👉  Kapsula me vaj esencial eukalipti 👉  Kapsula Respiri 👉 ...

Maskë për shtimin & trashjen e flokut

  Të gjithë duam të kemi flokë të bukur, qofshin femra apo meshkuj; gjithsesi, rënia e flokut është e zakonshme në të dy gjinitë, gjë që çon në nj...

SERUM PËR RRITJEN DHE RIGJENERIMIN E FLOKËVE TË DËMTUAR

Produktet për kujdesin e flokëve dhe si dhe ato të kujdesit personal përmbajnë një mori praktikisht të pafund të përbërësve, dhe në mesin e tyre, za...

vaji livandos

10 efektet pozitive të vajit të livandos për sëmundjet kryesore dhe dëmtimet e v…

Vaji esencial i livandos është një nga vajrat esencialë më të përdorur në botë, por efektet e tij u zbuluan mbi 2500 vite më parë. Për shkak të veti...

SCRUB ME KAFE PËR TRAJTIMIN E CELULITIT

Scrub me kafe për celulitin, e realizuar në shtëpi Celuliti prek rreth 80-90% të femrave. (1) Një nga fjalitë më të klikuara në internet është “Si t...

Shërimi i skalpit të thatë me Vaj Rozmarine

  Skalpi i thatë është i zakonshëm në pacientët që vuajnë nga zbokthi dhe shpesh u drejtohemi farmacive për një zgjidhje cudibërëse për të zgjidhur p...

5 vajrat esencialë më të mirë për simptomat e Astmës

  Keni përdorur ndonjëherë vajra esencialë për të trajtuar astmën? Astma ndalon funksionin normal të rrugëve të frymëmarrjes që shkojnë në mushkri, d...

Si të përdorim vajrat esencialë për të lehtësuar Dhimbjen e kokës dhe Migrenën

Si të përdorim vajrat esencialë për të lehtësuar Dhimbjen e kokës dhe Migrenën   Vajrat esencialë janë përdorur ndër shekuj për të promovuar mirëqë...

11 përfitimet e Ashwagandha-s për imunitetin, trurin, tiroidet, stresin, muskujt…

Ashwagandha është një  bimë adaptogjene mjaft e përdorur nga Ayurveda (mjekësia e lashtë indiane) që prej mbi 2500 vjetësh. Aktualisht, është bima a...

Si të rigjeneroni lëkurën e thatë me 5 mënyra natyrale

Gjatë muajve të ftohtë të dimrit, vihet re se të rriturit vuajnë nga lëkura shumë e thatë (njihet si Kseroza). (1) Shumë njerëz kanë lëkurë të thatë g...

Maska e flokëve me Vaj Ulliri, Rozmarinë dhe Livando

  Floku juaj “ulërin” për ndihmë çdo herë që ju e lyeni, e thani me tharëse, përdorni piastrën për ta drejtuar ose bërë kaçurrela, shkoni në plazh os...

MACA - 5 përfitimet kryesore dhe vlerat ushqyese të saj  

  Përveçse është e njohur për përdorimin mjekësor ndër vite, rrënjët maca janë një nga “ilaçet” më të reja në komunitetin e shëndetit natyror, me një...

Vetitë e Spirulinës: 10+ arsyet e provuara pse duhet përdorur ky Super-ushqim

Spirulina është një algë blu në jeshile, absolutisht e shëndetshme që rritet kryesisht në Hawai, dhe në disa vende të tjera ekzotike nëpër botë Kjo a...

5 vajrat më të mirë Anti-Age

Ka shumë përdorime për vajrat esencialë, duke përfshirë ndihmën që japin ato në luftën ndaj plakjes së lëkurës. Kjo është një nga  benefitet që shumë ...

19 Përfitimet e Moringës: Lufton Kancerin, Stimulon rënien në peshë, Përmirëson …

Moringa oleifera është një pemë tropikale e shkurtër në mesatare që gjendet në Indi. Pema dallohet lehtësisht nga ngjyrat e lehta, trungu me nyje dhe ...

Artikujt Shendeti të Rëndësishëm

Jeto Shëndetshëm

  • argital_bio_logo.png
  • benecos-logo_herbal_line_albania.png
  • biovitam_logo.png
  • bio_snail_logo.png
  • Flora-Logo-hover.png
  • il_punto_sano-hover.png
  • nature-finest.png
  • noah.png