Slider

Më të lexuarat

Temat më të Lexuara

Artikujt e Rëndësishëm

Larës goje i përgatitur në shtëpi me vajra esencialë

Larësit e gojës përdoren përdoren për të eleminuar bakteret dhe për ti dhënë gojës një pastërti dhe freski. Sipas Shoqatës Amerikane të Dentistëve, ...

12 trajtimet për aknet që mund ti realizoni në shtëpi!  

Lëkura është reflektim i shëndetit tonë, ndaj lëkura e bukur, me shkëlqim vjen si pasojë e kujdesit të duhur, hidratimit dhe ushqyerjes së mirë. Nga...

SI TË NDALOJMË RËNIEN E FLOKËVE?

Rënia e flokëve është një nga problemet që ndeshen më shpesh në të gjithë botën dhe prek rreth një të tretën e njerëzve. Duhet të dimë që rënia e fl...

TIROIDET – ÇRREGULLIMET DHE TRAJTIMET NATYRALE TË TYRE

ÇFARË JANË TIROIDET? Tiroidja është një koleksion gjëndrash, pjesë e sistemit endokrin. E njohur si një organ i vogël në formën e një fluture, e ve...

RËNDËSIA E VITAMINAVE B PËR ORGANIZMIN

Vitamina B-Kompleks rrit nivelin e energjisë dhe mirëqenien e përgjithshme B-Kompleks  shpesh përmendet si një grup vitaminash energjitike, por është...

10 VAJRAT ESENCIALË PËR LEHTËSIMIN E ARTRITIT

  Si të lehtësojmë artritin? Artriti është një gjendje inflamatore e njyjeve, dhe është një term i përgjithshëm i përdorur dhe për gjendje si oste...

Maskë me mjaltë për një lëkurë të pastër, pa akne.

Kjo recetë për një lëkurë të pastër dhe pa akne, është e mrekullueshme. Është plot me probiotikë për të ushqyer lëkurën tuaj, vaj esencial të pemës ...

DHËMBË MË TË BARDHË ME VAJRA ESENCIALË

  Dëshironi dhëmbë më të bardhë që buzëqeshja juaj të jetë më e shndritshme? Lënia e duhanit ose ulja e përdorimit të nikotinës në minimum, duke mos...

SI TË PËRDORIM VAJIN E PEMËS SË ÇAJIT PËR AKNET (Receta për ta përgatitur në sht…

  Aknet shkaktohen nga katër faktorë kryesorë: mbiprodhimi i yndyrës, qelizat e vdekura të lëkurës, poret e bllokuara dhe bakteret; megjithatë, hor...

ÇFARË JU NDODH KUR HANI NJË LUGË VAJ KOKOSI ÇDO DITË?

  Nëse nuk e keni provuar ende, duhet ta provoni! Të konsumosh 1-2 lugë gjelle me vaj kokosi çdo ditë, është shumë dobiprurëse. Në fakt, të përfitime...

VETITË E SAPUNIT TË ZI AFRIKAN DUDU OSUN

  E keni provuar ndonjëherë sapunin Dudu Osun? Nëse jo, po humbisni një nga sekretet më të mëdha të kujdesit të lëkurës. Imagjinoni që keni problem...

VAJI ESENCIAL I PORTOKALLIT – PËRMIRËSONI IMUNITETIN, LËKURËN DHE KUZHINËN TUAJ

  Vaji i portokallit, i quajtur ndryshe vaji i portokallit të ëmbël nxirret nga lëkura e  portokallit Citrus Sinensi, dhe është përdorur në shekuj pë...

ÇFARË ËSHTË KORONAVIRUS? SI TË MBROHEMI PREJ TIJ?

  Ndërkohë që koronavirus vazhdon të përhapet, shkencëtarët po përpiqen të kontrollojnë këtë virus dhe të gjejnë mënyra të reja për të luftuar infeks...

VAJI I MENTES PËR RRUGËT E FRYMËMARRJES, DHIMBJEN E KOKËS, TË VJELLAT, SHËNDETIN…

 Vaji esencial i mentes është një nga vajrat më të gjithanshëm. Mund të përdoret për aromaterapi, lokalisht dhe së brendshmi duke iu adresuar një numë...

SI TË HUMBNI PESHËN E TEPËRT TE FËMIJËT TUAJ!

Pothuajse 2/3 e anglezëve janë mbipeshë dhe 17% janë obezë, me një trefishim të rasteve nga viti 1971 deri në më sot. Por më e keqja është se këta per...

CILAT JANË YNDYRNAT E SHËNDETSHME PËR TRUPIN TUAJ?

    Keni frikë nga yndyrnat? Nëse po, atëherë s’jeni të vetmit. Yndyrnat në ushqime janë përfolur shumë gjatë dekadave të fundit, pasi ushqimet me p...

Maskë me Mjaltë dhe Vezë kundër plasaritjeve të Lëkurës së Fytyrës

Maska e fytyrës me mjaltë dhe të verdhë veze është mjaft dobiprurëse për rigjenerimin e lëkurës dhe vitalizimin e saj, veçanërisht kundër plasaritjeve...

SINDROMA E PËRSHKUESHMËRISË SË ZORRËVE

  SINDROMA E PËRSHKUESHMËRISË SË ZORRËVE  (kur toksinat dhe infeksionet depërtojnë nga zorrët në gjak) Ndoshta keni dëgjuar dhe më parë për gjendje...

Si TË BËNI VETË DEODORANTË ME VAJRA ESENCIALË

  Nëse jeni të interesuar për vajra esencialë të çertifikuar Bio-Organikë, klikoni këtu: https://herballine.al/vajra-esenciale  ...

VAJRAT ESENCIALË QË NDALOJNË RËNIEN E FLOKUT

  Klikoni në fotot më poshtë për ti parë këta vajra esencialë  ...

VAJI I FARËS SË KUNGULLIT - TRAJTIMI I PROSTATËS DHE 30+ EFEKTE

  Bazuar në studimet shkencore mbi efektet terapeutike të vajit të farës së kungullit, si dhe sipas kodit amerikan për medicinën bimore P.D.R., vaji ...

SI TË PËRDORNI VAJIN E KOKOSIT PËR FLOKËT

                  

SI TË ZBULONI NËSE KENI TOKSINA NË TRUP – MËNYRAT NATYRALE PËR TI LARGUAR

    Foto: Flickr   Toksinat na rrethojnë dhe na kërcënojnë rregullisht çdo ditë. Ato gjenden në ajër, ujin që pijmë dhe ushqimet që hamë dhe na r...

10 MËNYRAT NATYRALE SI TË ELEMINONI HEMATOMAT NË LËKURË

Hematoma në fytyrë, krahë ose në gju, tek shumë njerëz krijojnë një pamje të pakëndshme. Në shumicën e rasteve ato nuk janë serioze dhe mund ti hiqni ...

VETITË E JASHTËZAKONSHME TË BARIT TË ELBIT

  BARI I ELBIT është një ushqim shumë i pasur me nutrientë, me përfitime të shumta për shëndetin. Me një histori që daton nga Greqia e lashtë dhe Rom...

SI TË PËRDORNI LËNGUN E ALOE VERA KUNDËR DIABETIT

Nëse përdoret siç duhet, aloe vera, kjo bimë e mrekullueshme është shumë e shëndetshme. Aloe vera është përdorur prej shekujsh si një kurë natyrale...

CORDYCEPS SI ANTI-AGE DHE NXITËS I PERFORMANCËS FIZIKE

Kjo Kërpudhë mjekësore ka qënë një element kryesor në mjekësinë holistike për shekuj ku dhe janë vënë re potencialet anti-age dhe promovues të shëndet...

6 VAJRA ESENCIALË PËR TË LUFTUAR KANDIDAN

Infeksionet nga Kandida (candidiasis) mund të paraqiten në tre mënyra: - Kandida Orofaringale: Infeksion myku oral - Kandida Vaginale: Infeksion my...

7 SHENJA QË TREGOJNË MUNGESË MAGNEZI

  A keni pasur ndonjëherë dëshirë të madhe për çokollatë saqë nuk mund të mendoni për asgjë tjetër? Po për  ngërçet muskulare të cilat iu kanë mbaj...

28 HAPA TË THJESHTË PËR TË ULUR KOLESTEROLIN

 Në famaci gjenden me dhjetra lloje medikamentesh për uljen e nivelit të kolesterolit, të cilat shpesh premtojnë rezultate të shpejta, pa shumë përpje...

10 përdorimet dhe efektet pozitive të Vajit të Eukaliptit

 PRODUKTE ME EUKALIPT: 👉  Suplement vaj esencial eukalipti 👉  Vaj esencial eukalipti 👉  Kapsula me vaj esencial eukalipti 👉  Kapsula Respiri 👉 ...

Maskë për shtimin & trashjen e flokut

  Të gjithë duam të kemi flokë të bukur, qofshin femra apo meshkuj; gjithsesi, rënia e flokut është e zakonshme në të dy gjinitë, gjë që çon në nj...

SERUM PËR RRITJEN DHE RIGJENERIMIN E FLOKËVE TË DËMTUAR

Produktet për kujdesin e flokëve dhe si dhe ato të kujdesit personal përmbajnë një mori praktikisht të pafund të përbërësve, dhe në mesin e tyre, za...

Artikujt Shendeti të Rëndësishëm

Jeto Shëndetshëm

  • argital_bio_logo.png
  • benecos-logo_herbal_line_albania.png
  • biovitam_logo.png
  • bio_snail_logo.png
  • Flora-Logo-hover.png
  • il_punto_sano-hover.png
  • nature-finest.png
  • noah.png