fbpx
web-liver-cleanse-detox-pastrimi-melcise-toksinat-dobesim-metalet-e-renda-oferte_copy

LIVER CLEANSE & DETOX set-5

5 5 2 Product

Pije bimore për pastrimin e mëlçisë dhe organizmit në tërësi.

 • 100% natyrale
 • Pastron dhe mbron mëlçinë
 • Parandalon akumulimin e yndyrës në mëlçi
 • Mbron qelizat e mëlçisë
 • Forcon sistemin imunitar
 • Burim I pasur klorofili

Lexo më poshtë...

Sasia
4 800 Lekë-25%3 600 Lekë / copë
+
Shpërndaje:

Përshkrimi

LIVER CLEANSE: Pastrimi i mëlçisë  realizohet më së miri nga kjo  pije me shije portokalli, e cila kujdeset për shëndetin e mëlçisë me katër ushqimet më të mira  funksionale për këtë qëllim:. Gjembgomari (silybum marianum) njihet si bima më efektive për pastrimin e mëlçisë dhe detoksifikimin e saj. Gjithashtu, në sajë të vetive që ka parandalon akumulimin e yndyrës në mëlçi. Schisandra dhe triphala kanë veti të spikatura hepatoprotektive, Curcuma ndihmon për të përmirësuar shëndetin e mëlçisë. Kombinimi i të këtyre katër ushqimeve  të jashtëzakonshme është më e mira për parandalimin e problemeve të mëlçisë.

Rekomandohet:

 • Për të gjithë personat që duan të detoksikojnë mëlçinë
 • Për të gjithë personat që duan të humbasin yndyrnat e brendshme
 • Për të gjithë personat që jetojnë ose punojnë në ambente të ndotura
 • Për të gjithë personat që kequshqehen
 • Për të gjithë personat me nivele të larta kolesteroli

DETOX SUPER DRINK:Përzierja Super Food DETOX ka aftësinë për të mbrojtur qelizat e mëlçisë dhe pastruar organizmin.

Formula përmban 6 ushqime super të përzgjedhura me kujdes: barin e grurit, barin e elbit, algën Chlorella, algën Spirulina, Lucuma dhe Lemongrass. 

Rekomandohet:

 • Për të gjithë ata që duan të kenë një organizëm të shëndetshëm
 • Për të gjithë ata që pinë duhan
 • Për të gjithë ata që janë në dietë dhe nuk konsumojnë mjaftueshëm vitamina dhe minerale
 • Për të gjithë ata që janë dietikë
 • Për atletët dhe personat që merren me sport
 • Për vegjetarianët dhe veganët

Efektet

EFEKTET E PERBERESVE TE LIVER CLEANSE:

Formula përmban 4 ushqimet më të mira  të zgjedhura me kujdes: gjembi i gomarit, schisandra, triphala dhe curcuma.

GJEMBI I GOMARIT siç njihet në gjuhën popullore, është një barishte me përfitime detoksifikimi, prandaj është thelbësore për të luftuar ndaj yndyrës së mëlçisë. Përveç funksionit hepatoprotektive, ajo gjithashtu ka aftësinë për të pastruar trupin dhe stimulon  tretjen, kështu që është një agjent i madh kundër kapsllëkut.

Përfitimet kryesore të Gjembit të Gomarit:

 Përmirëson shëndetin e mëlçisë dhe e detoksikon atë

Gjembi i gomarit njihet si bima më e fuqishme për pastrimin e mëlçisë. Ndihmon në rindërtimin e qelizave të mëlçisë dhe largon toksinat nga trupi. Është mjaft efektiv dhe për neutralizimin e efekteve të alkoolit, pesticideve, metaleve të rënda dhe ndotjes ambjentale apo helmeve që marrim nëprmjet frymëmarrjes.

 Ndihmon në mbrojtjen ndaj kancerit

Farat e kësaj bime janë të pasura me antioksidantë flavonoidë që quajtura silymarine, i cili ndikon në uljen e riskut për kancer duke forcuar sistemin imunitar, luftuar dëmtimet e ADN-së dhe frenuar rritjen tumoreve.

 Ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit

Gjembi i gomarit është një anti-inflamator shumë i fuqishëm, me efekte të mira për zemrën, si dhe ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit.

 Ndihmon në parandalimin dhe kontrollin e diabetit

Kjo ndodh për shkak të rregullimit të funksionit të mëlçisë, e cila është pjesërisht përgjegjëse për  rregullimin hormonal, përfshirë insulinën e cila është përgjegjëse për menaxhimin e glukozës në gjak.

 Ndihmon në parandalimin e gurëve të tëmthit dhe veshkave

 Ka efekte anti-age

SCHISANDRA është e mirënjohur në mjekësinë tradicionale kineze, e quajtur dhe si frut i pesë aromave. Ajo ka shumë efekte të dobishme për shëndetin, ndër të  tjera atë e kanë  përdorur  në mjekësinë tradicionale kineze për pastrimin e mëlçisë. Përveç pastrimit, ajo gjithashtu ka veti  hepatoprotektive.

Përfitimet kryesore të Schisandra-s:

Përmirëson funksionin e mëlçisë dhe tretjes

Studimet më të mëdha mbi këtë bimë janë bërë në lidhje me efektet që jep në funksionin e mëlçisë, për shkak të ndikimit që ushtron në rritjen e prodhimit të enximave detoksikuese të mëlçisë. Duke forcuar sistemi imunitar, schisandra ndihmon në rritjen e prodhimit të enzimave, forcon aktivitetin antioksidant dhe përmirëson qarkullimin dhe tretjen duke larguar toksinat nga organizmi.

Të gjitha studimet e bëra në 40 vjetët e fundit, kanë treguar efiçencen e schisandrës për pastrimin e mëlçisë, shërimin e pneumonisë, parandalimin e problemeve të zhvillimit në shtatëzani dhe reduktimin e reaksioneve alergjike, sëmundjet akute gastro-intestinale, hipo & hipersekrecionin gastrik dhe ulçerën e stomakut.

 Lufton inflamacionet

Në sajë të përqëndrimit të lartë të përbërësve antioksidantë, schisandra është lufton dëmet e radikaleve të lira dhe pakëson inflamacionet – të cilat janë përgjegjësit kryesorë të sëmundjeve në kohët e sotme, si: kanceri, diabeti dhe sëmundjet e zemrës. Radikalet e lira dëmtojnë shëndetin tonë, pasi ato aktivizojnë dhe çaktivizojnë disa gene duke shkaktuar dëmtime të indeve dhe përshpejtimin e procesit të plakjes.

Për shkak të aftësisë për të përmirësuar sistemin imunitar dhe luftuar inflamacionet, schisandra frenon aterosklerozën, balancon sheqerin në gjak, parandalon diabetin dhe i jep trupit balancën e duhur acid-bazë.

 Stimulon adrenalinën

E njohur si një agjent adaptogjenik, shcisandra ndihmon në balancimin hormonal dhe përmirëson aftësinë e kontrollit të stresit fizik dhe mendor

Përmirëson gjendjen mendore

Një nga përdorimet më të vjetra të schisandrës është rritja e energjisë dhe qartësisë mendore.

Ndihmon në shëndetin seksual

Kërkimet kanë treguar që schisandra është shumë e dobishme për fertilitetin dhe shëndetin hormonal, duke ndihmuar për një libido të fortë, parandaluar çrregullimet seksuale is impotenca, dhe ndikuar pozitivisht në organet riprodhuese, pëerfshirë uterusin.

TRIPHALA është përdorur për mbi 2000 vjet nga mjekësia e lashtë indiane Ayurveda, dhe është kombinim i tre frutave: amalaki, bibhitaki dhe haritaki. Është një formulim bimor i bërë nga këto tre fruta, të thara, të bluara dhe përziera në sasi të barabartë. Triphala përmban acid galik, acid elagik  dhe acid kebulinik  të cilët jane antioksidantë shumë të fuqishëm. Përmban gjithashtu dhe flavonoide dhe polifenole, me veti të shkëlqyera antibakteriale, anti-inflamatore dhe anti-diarre.

 • Amalaki (Emblica Officinalis) është një frut rinues me sasi shumë të lartë të Vitaminës C dhe përdoret vetëm ose në kombinim me bimë të tjera për tonifikimin e mëlçisë, trajtimin e të ftohtit dhe etheve, si diuretik, dixhestiv, laksative, dhe anti-inflamator. Ka efekt të fortë detoksifikimi dhe ndihmon për të  neutralizuar toksinat në organizëm.
 • Bibhitaki (Terminalia bellirica) ëhstë një tjetër rinues i fuqishëm, me veti detoksikuese të fuqishme. Është përdorur historikisht nga mjekësia tradicionale Indiane për vetitë hepatoprotektive, trajtimin e diabetit, hipertensionit arterial dhe reumatizmës.
 • Haritaki (Terminalia Chebula) është quajtur dhe “mbreti i mjekësisë”. Është përdorur gjerësisht për të trajtuar një nuëmër të konsiderueshëm problemesh, si: konstipacioni, demenca dhe diabeti

CURCUMA (Curcuma Longa), erëza kryesore në kuzhinën indiane, konsiderohet nga shumë studiues si bima më e fuqishme në planet për të luftuar dhe parandaluar shumë sëmundje.

Përfitimet kryesore te Curcuma-s:

 1. Ngadalëson ose ndalon trombozat
 2. Redukton simptomat e depresionit
 3. Lufton inflamacionet
 4. Ndihmon në detoksikimin e organizmit
 5. Përmirëson shëndetin e lëkurës
 6. Ndihmon në trajtimin e artriteve
 7. Ndihmon në trajtimin dhe parandalimin e disa kancereve
 8. Ndihmon në menaxxhimin e diabetit
 9. Lufton obezitetin
 10. Lufton inflamacionin e zorrëve
 11. Regullon nivelin kolesterolit

EFEKTET E PERBERESVE TE DETOX:

BARI I GRURIT – Përmban mbi 100 elementë të ndryshme të dobishme për organizmin e njeriut. Një ndër më kryesoret (dhe të rëndësishmet) është klorofili. Klorofili është substanca që i nevojitet trupit për një numër procesesh të rëndësishme: ështhe një pastrues dhe detoksikues natyral i mëlçisë, vepron si një antioksidant për të reduktuar dëmin e radikaleve të lira, është një forcues i gjakut (ka përbërje kimike të ngjashme me hemoglobinën), dhe ndihmon në shtimin e energjisë. Për më tepër,

Bari i Grurit është i pasur me aminoacide, me enzima që duhen për tretjen dhe shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë për shmangien e sëmundjeve.

 Bari i Grurit është i pasur me:

- Klorofil

- Antioksidantë si flavonoidet dhe acidi fenolik

- Hekur

- Elektrolite, përfshirë magnez dhe kalcium

- Amino acide

- Vitamina A, C, E

- Selen

Përfitimet kryesore të Barit të Grurit:

1.   Sasi të madhe klorofili

2.   Ndihmon oksigjenimin e trupit

3.   Përshpejton metabolizmin dhe ul nivelin e kolesterolit

4.   Stabilizon mjedisin alkalin të organizmit

5.   Antibakterial

6.   Rregullon gjakun

7.   Përmirëson fertilitetin dhe balancën hormonale

8.   Ndihmon në rindërtimin e indeve të dëmtuara

9.   Detoksikon trupin nga metalet e rënda

10. Pastron mëlçinë

11. Ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak

12. Vepron si antiseptik për të trajtuar infeksionet, plagët, sinozitin, infeksionet në vesh, venat varikoze dhe shenjat në lëkurë

13. Ndihmon në parandalimin e prishjes së dhëmbëve

14. Redukton dhimbjen e fytit

15. Lufton sëmundjet autoimune të lëkurës si ekzema dhe psoriazis

16. Përmirëson tretjen

17. Redukton inflamacionet

18. Përmirëson shikimin, veçanërisht natën

19.  Ndihmon për një gjumë të qetë

20.  Përmirëson sistemin imunitar

21.  Përmirëson sinjalet nervore dhe mirëqënien mendore. 

BARI I ELBIT – Elbi është një nga bimët më të lashta të kultivuara nga njerëzimi. Përdorimi i tij daton që prej 8500 vjet para Krishtit. I përdorur nga shumë qytetërime të vjetra si Grekët, Egjiptianët dhe Babilonasit: në Babiloni, elbi përdorej si “valutë” standarte shkëmbimi.

Në fillim të shekullit të XX u zbulua se filizat e elbit përmbanin një sasi të jashtëzakonshme ushqyesish. Para Luftës së Parë Botërore, farmacitë amerikane filluan ta shisnin si suplement vitaminash.

Përfitimet kryesore të Barit të Elbit:

 1. Ndihmon sistemin e tretjes.

Bari i Elbit është një burimi natyral sodiumi, i cili i nevojitet stomakut për të prodhuar acidin klorhidrik (i cili shërben për tretjen e ushqimit). Është i pasur dhe me enzima tretëse, substanca që ndihmojnë për të reduktuar pëbërësit e patretshëm apo toksikë në ushqim.

 1. Është mjaft i pasur me klorofil.

Klorofili është substanca që i nevojitet trupit për një numër procesesh të rëndësishme: ështhe një pastrues dhe detoksikues natyral i mëlçisë, vepron si një antioksidant për të reduktuar dëmin e radikaleve të lira, është një forcues i gjakut (ka përbërje kimike të ngjashme me hemoglobinën), dhe ndihmon në shtimin e energjisë.

 1. Bari i Elbit është ekstremisht alkalin dhe i pasur me vitamina dhe minerale.

Ai mbron organzmin nga rrezatimi dhe dëmtimet qelizore, duke rigjeneruar qelizat dhe indet e dëmtuara.

Është një detoksikues kaq i fuqishëm, sa rekomandohet për të filluar ngadalë konsumimin e tij, për të reduktuar simptomat e detoksikimit si dhimbje koke, skuqje apo të vjella. Këto simptoma janë normale dhe ndeshen rëndom gjatë nxjerrjes së toksinave nga organizmi, por që nuk vazhdojnë gjatë.

 1. Forcon imunitetin.

Bari i Elbit është shumë i pasur me ushqyes që ndihmojnë për të forcuar sistemin imunitar, si vitamina, minerale, amino acide, antioksidantë dhe enzima.

Është ekstremisht i pasur me vitaminë C, e cila është thelbësore për shëndetin dhe për të përballuar infeksionet- si virale dhe bakteriale. Rruazat e bardha të gjakut përmbajnë 20 herë më shumë vitaminë C se të tjerat, dhë kërkojnë një furnizim konstant me vitaminë C, për të mbajtur sistemin imunitar në kapacitet optimal. Përveçse furnizon sistemin imunitar me vitamina dhe minerale,

Bari i Elbit është mjaft i pasur dhe me amino acidin “arginin”, i cili luan një rol të rëndësishëm për të shëruar djegiet, plagët dhe dëmtimet e ndryshme.

 1. Alkalinizon trupin.

Nëse ju hani shumë ushqime acide pa i balancuar me ushqime alkaline, trupi stërmundohet për të normalizuar pH e gjakut (i cili është 7.35 – 7.45).

Së pari, do të marrë mineralet alkaline nga kockat dhe dhëmbët, si kalciumi, magnezi dhe potasi. Kjo mund të shkaktojë një sërë problemesh si osteoporoza.

Gjithashtu, trupi do të depozitojë acide me tepricë në muskuj, një nga shenjat e para të fibromialgjisë (fibromyalgia).

Bari i Elbit është një alkalin i fuqishëm për shkak të përmbajtjes së lartë të mineraleve zi kalciumi, magnezi, mangani dhe potasi. Ka aftësinë të të mbajtur një balancë perfekte acid-alkaline në trup, duke ofruar mbrojtje ndaj problemeve shëndetësore që mund të shkaktohen nga ndryshimi i pH të gjakut.

 1. Ndihmon në trajtimin e kolitit ulçeroz.

Kolitit ulçeroz lidhet me sasinë e ulët të bakterieve të mira në sistemin e tretjes dhe akumulimi e toksinave në zorrë. Bari i elbit ndihmon në stimulimin e baktereve të mira duke reduktuar inflamacionin dhe përmirësuar simptomat, si dhe ul nivelin e substancave inflamatore në zorrë.

 

CHLORELLA - zgjerimi i vitalitetit-energji, funksion hepatoprotektiv. Klorela është një algë blu-jeshile, me prejardhje nga Tajvani dhe Japonia. Është një nga ushqimet më të pasura në Europë; mjaft e pasur me fitonutrientë si: amino acide, klorofil, beta-karoten, potas, fosfor, biotin, magnez dhe vitamian B-kompleks.

Përfitimet kryesore të Klorelës: 

1.     Pastron trupin nga metalet e rënda.

Nëse keni mbushje me mërkur të dhëmballëve, jeni vaksinuar, konsumoni rregullisht peshk ose jeni ekspozuar ndaj radiacionit ju mund të keni metale të rënda të depozituara në trupin tuaj. Është e rëndësishme të largoni metalet e rënda dhe toksinat nga organizmi. Një nga përfitimet shëndetësore kryesore të klorelës është që ajo mbështjell toksinat më të vështira për tu nxjerrë nga organizmi, si kadmiumi, mërkuri dhe uraniumi, duke i mbajtur të izoluara. Përdorimi i regullt i klorelës ndihmon në largimin e metaleve të rënda që akumulohen kryesisht në indet e buta dhe organe. 

2.    Detoksikon organizmin nga rrezatimet dhe kimioterapitë.

Terapia me rrezatim dhe kimioterapia janë format më të zakonshme të trajtimi të kancereve, sot.

Niveli i lartë i klorofilit te Klorela ka treguar se mbron trupin ndaj trajtimeve me rrezatim.  

3.    Forcon sistemin imunitar,

pasi është shumë e pasur me ushqyes që ndihmojnë  vitamina, minerale, amino acide, antioksidantë etj.

4.    Ndihmon në rënien në peshë.

Sipas studimeve, konsumimi i klorelës jep rezultate të dukshme në djegien e yndyrnave dhe rënien në peshë. 

5.    Rinon pamjen e jashtme.

Klorela ngadalëson procesin e plakjes, duke bërë të dukeni më të rinj. Ajo pakëson stresin oksidativ që mund të shkaktohet nga ndotja, stresi dhe dietat e varfra.

Klorela është kaq efektive kundër plakjes prë shkak se rrit nivelin e vitaminës A, C dhe glutationit në trup, i cili eleminon radikalet e lira dhe mbron qelizat. Me konsumimin e klorelës, rezultatet do të duken brenda dy javësh. 

6.     Lufton kancerin.

Besohet se trupi i njeriut në kohë të caktuar zhvillon qeliza kanceroze. Funksionimi i duhur i sistemit imunitar ka aftësinë të sulmojë dhe shkatërrojë këto qeliza përpara se ato të krijojnë një kancer. Klorela ndihmon në luftën ndaj kancerit në disa mënyra.

-Së pari, duke forcuar sistemin imunitar.

-Së dyti, nxjerr metalet e rënda dhe toksinat nga trupi, duke pakësuar shanset për një kancer.

-Së treti, studimet kanë treguar se në personat e diagnostikuar me kancer, klorela rrit veprimin e qelizave T që ndihmojnë në luftimin e qelizave të reja anormale.

Pra për sa më sipër, nëse një person është diagnostikuar me kancer, dhe përdor terapi me rrezatim apo kimioterapi, klorela mund të ndihmojë për të luftuar efektet anësore dhe të përdoret si një suplement natyror në trajtimet ndaj kancerit. 

7.     Ul nivelin e kolesterolit dhe sheqerit në gjak. Diabeti i tipit 2 dhe kolesteroli i lartë janë dy nga problemet kronike më serioze që shfaqen te njerëzit sot. Klorela ndikon në uljen e kolesterolit dhe nivelit të glukozës në gjak, pasi ajo aktivizon një numër gjenesh në nivel qelizor që përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës, duke ndihmuar në një balancë shëndeti.

SPIRULINA - burim jashtëzakonisht i pasur i proteinave pasi përmban 60-70% proteina.

Është një algë blu-jeshile me ndikim të jashtëzakonshëm për shëndetin, e ngjashme me klorelën (chlorella). Përfitimet kryesore të Spirulinës: 

1.     Detoksikon organizmin nga metalet e rënda (veçanërisht nga Arseniku).

Spirulina është një nga përbërësit natyralë më efektivë për pastrimin e organizmit nga metalet e rënda dhe toksinat. 

 2.     Eleminon Candida-n.

Candida është një specie që rritet në mukozat orale, gastrointestinale dhe vaginale, veçanërisht kur nuk ka  një mikroflorë të shëndetshme në trupin tonë, duke u bërë një nga shkaqet kryesore që çon në  zhvillimin e sëmundjeve autoimune. Shumë studime kanë treguar se spirulina është një agjent antimikrobial shumë efektiv, sidomos për Candida-n. 

3.      Përmirëson SIDA-n (HIV/AIDS).

Në studimet klinike është vërejtur që përdorimi i spirulinës ka sjellë një përmirësim të dukshëm të qelizave CD4 dhe uljen e ngarkesës virale të HIV. 

4.      Ndihmon në parandalimin e kancerit.

E testuar në qelizat pankreatike njerëzore, studiuesit vunë rë një përmirësim të dukshëm gjendjes shëndetësore, pas përdorimit sistematik të spirulinës. 

5.      Ul presionin e lartë të gjakut.

Fikosianina është një pigment që gjendet në spirulinë dhe poseidon efekt antihipertensiv (për uljen e presionit të lartë arterial).

6.      Redukton kolesterolin.

Nga studimet klinike është vënë re një ulje e kolesterolit dhe triglicerideve pas konsumit të spirulinës. 

7.      Ul shanset për goditjet në zemër.

Spirulina parandalon arterosklerozën, dhe bllokimin e arterieve pakësuar shanset për probleme me zemrën. 

8.      Rrit energjinë.

Për shkak të përbërjes kimike, spirulina rrit shumë nivelin energjitik në organizëm. 

9.      Lehtëson problemet me sinuset.

Spirulina është e njohur për aftësinë e saj për të reduktuar inflamacionin që shkakton probleme me sinuset.

Ajo është efektive në stabilizimin e problemeve me kruarjen, shkarkimin e hundës, zhbllokimin e saj dhe teshtitjen. 

10.  Është neuroprotektiv për çrregullimet e trurit & memories.

Spriulina është gjetur mjaft efektive në përmirësimin e shëndetit të personave me Parkinson ose sëmundje të tjera neurodegjenerative, si dhe me probleme me memorjen.

LUCUMA- frut që përfaqëson një zëvendësues të shijshëm të sheqerit. Përveç kësaj, është i dobishëm për shëndetin kardiovaskular si dhe për lëkurën dhe tretjen. 

LEMONGRASS -barishte me aromë limoni. Është një antioksidant i shkëlqyer dhe i pasur me vitamina A, B1, B2, B3, B5, B6, dhe vitaminë C. Njëkohësisht, përmban minerale shumë të vlefshme si magnez, fosfor, mangan, bakër, potas, kalcium, zing dhe hekur.

Përbërësit

LIVER CLEANSE: Gjembi i Gomarit ( (Silybum marianum), Schisandra (Schisandra chinensis), Triphala (Terminalia belerica, Terminalia chebula, Emblica officinalis) Shije natyrale e portokallit, Curcuma longa, Steviol glycosides  

DETOX: Bar Gruri (Triticum aestivum), bar elbi (Hordeum vulgare), Chlorella (Chlorella Vulgaris), Spirulina (Arthrospira sp), Lucuma (Pouteria lucuma), Lemongrass (Cymbopogon)  

Përdorimi

LIVER CLEANSE: 

Sasia e rekomanduar ditore është 5-10 g ose 1-2 lugë çaji,  në një gotë me ujë. Rekomandohet të merret në darkë 1-2 orë para gjumit.

Këshilla:

Rekomandohet të mos tejkalohet norma ditore.

Mbajeni larg nga fëmijët!

 

DETOX: Sasia e rekomanduar ditore është 5 g ose 1 lugë çaji, mundësisht esëll në mëngjes.

Mund të shtoni një  lugë mjaltë ose ndonjë pije tjetër të shëndetshme.

Këshilla:

Rekomandohet të mos tejkalohet norma ditore.

Mbajeni larg nga fëmijët!

Suplement ushqimor i cili nuk përdoret si zëvendësues për një dietë të balancuar dhe të larmishme.

 • Koment
Lista e komenteve:

lina

Te mbrekullueshme. Me kane hequr dhe fryrjen e barkut dhe kam rene 2 kile nga pesha.

noku

Jane shum te mira. Ndihesh me i lehte pasi i pi

Posto një koment
Duhet të jeni të regjistruar për të postuar një koment