fbpx

Produktet më të shitura

Super oferte
LIVER CLEANSE & DETOX
-25% 3600 Lekë
Super ofertë
VAJ I FARËS SË ZEZË BIO
2000 Lekë
Super ofertë
XHEL PËR STRIJA & SHENJA
-30% 3150 Lekë
Super ofertë
HAIR GROWTH OIL
1300 Lekë
Super ofertë
SHAMPO PËR FLOKË
TË THATË / NORMALË
-30% 980 Lekë
Super ofertë
ANTI STRESS SUPER
DRINK 1+1
-25% 3000 Lekë
Super oferte
ASHWAGANDHA BIO
1500 Lekë
Super oferte
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider
VAJ KOKOSI EXTRA VIRGIN
1 500 Lekë + Vaj bajame e ëmbël 50 ml dhuratë
Super ofertë
SHAMPO PËR FLOKË TË THATË / NORMALË
-30% 980 Lekë
Super ofertë
LIVER CLEANSE & DETOX
-25% 3600 Lekë
Super ofertë
VAJ I FARËS SË ZEZË BIO
2000 Lekë
Super ofertë
XHEL PËR STRIJA & SHENJA
-30% 3150 Lekë
Super ofertë
HAIR GROWTH OIL
1300 Lekë
Super ofertë
SAPUN DUDU OSUN
700 Lekë
Super ofertë
ANTI STRESS SUPER DRINK 1+1
-25% 3000 Lekë
Super ofertë
ASHWAGANDHA BIO
1500 Lekë
Super ofertë
previous arrow
next arrow
Slider
argilla-verde-herballine-01
argilla-verde-herballine-01argilla-verde-herballine-02

ARGJILË E GJELBËR FINE X-81.

ARGJILË E GJELBËR, E THARË NË DIELL, PLUHUR I IMËT PËR FYTYRËN, TRUPIN DHE FLOKËT.

Me argjilën e gjelbër Argital dhe ujin, një binom natyral e antik, përgatitet një maskë për të mbrojtur dhe rigjeneruar lëkurën.

Përtërin lëkurën dhe e bën të lëmuar, të shkëlqyeshme dhe të freskët falë fuqisë së Argjilës së Gjelbër.

 

Sasia
1 000 Lekë / copë
+
Shpërndaje:

Përshkrimi

Argjila ka funksione të rëndësishme për lëkurën. Ajo ka aftësinë të bëjë epidermën të përshkrueshme; e ushqen me substanca aktive përthith toksinat që lëshon lëkura.

Ka funksione të shkëlqyera absorbuese, të cilat bëjnë që organizmi të nxjerrë jashtë molekulat apo mikroorganizmat e padëshiruar. Argjila rrit funksionet jetësore dhe ushtron veprim ekuilibrues dhe stimulon indet, ka aftësi rimineralizuese në saj të përbërjes së saj kimike, ka veti drenuese dhe detoksifikuese, si dhe veti qetësuese të cilat ndihmojnë për eleminimin e dhimbjeve dhe irritimeve.

Këto veti të argjilës mund të përforcohen me vajra esencialë 100% të pastër, por edhe me përdorimin e ujrave aromatikë të ndryshëm si zëvendesues i ujit në përgatitjen e saj.

Argjila e gjelbër e ventiluar, në sajë të përbërjes me oligoelementë dhe kripëra minerale, ka veti të jashtëzakonshme antirrudhë, pastruese dhe tonifikuese.

ARGITAL, në sajë të kërkimeve laboratorike, e ka transformuar argjilën e gjelbër të ventiluar  në aktive, duke e bërë produkt me cilësi të lartë.

FUSHAT E PËRDORIMIT:

• maskë për fytyrën dhe qafën me veprim antirrudhë
• pastrues për një pastrim të thellë për lëkurë me akne
• maskë për vithe të forta dhe të lëmuara 
• maskë për uljen e barkut 
• maskë për çarjet e lëkurës dhe celulitin
• maskë për flokët

Përbërësit

Argjilë e gjelbër (Solum Fullonum)

ÇERTIFIKIMET: BDIH, ICEA VEGAN

Përdorimi

Receta për maskë me argjilë të gjelbër
Argjila e gjelbër e përzierë me ujë transformohet në një krem me ngjyrë të gjelbër të bukur, me shkëlqim dhe me konsistencë plastike. Kur bie në kontakt me lëkurën, vërehet një ndjenjë e këndshme mirëqenieje. 

 Maska bazë
1 gotë Argjilë e gjelbër, 1 lugë çaji mjaltë , 1 lugë çaji vaj bajame ose vaj ulliri ekstra i virgjër , ½ gotë ujë mineral natyral. 
Katër substanca natyrale të pasura me fuqi dhe nxehtësi diellore.
Në një tas shkrini mjaltin në ujë, shtoni vajin, përziejini dhe shtoni nga pak duke e përzierë fort argjilën. Vazhdoni ta përzieni derisa të përfitoni një krem homogjen dhe me shkëlqim. 
Këshilla: Rreth 3 minuta pas aplikimit do te filloni të ndjeni një tërheqje të lëkurës, dhe është një reaksion normal. Pasi të keni hequr maskën, në disa raste, mund të ndjeni pickime të lehta apo skuqje të lëkurës (kryesisht te lëkurat e ndjeshme; edhe ky është një reaksion normal. E rëndësishme: Disa minuta pas aplikimit do të keni një ndjenjë freskie dhe rekaksi të lëkurës, ndëersa pasi të keni hequr maskën, do të vëreni që lëkura juaj është bërë më e butë. 
Këshilla për një përdorim më të mirë: përhapeni me shpatull mbi fytyrë dhe ballë, dhe lëreni aq kohë sa duhet (e treguar në recetë), pastaj pastrojeni pjesën e trajtuar duke përdorur një sfungjer të lagur me ujë të bollshëm.

• Maskë për lëkurë normale
Maskës bazë, i shtoni gjysëm luge çaji vaj embrion gruri dhe përziejeni mirë. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial lavande.
Koha e aplikimit: 10 minuta.

• Maskë për lëkurë të thatë
Maskës bazë, i shtoni dy lugë gjelle me çaj gjethesh mëllage, 2.5 lugë çaji vaj rosa mosqueta ose vaj borragine, dhe përziejini mirë të gjitha. 
Koha e aplikimit: 5 minuta.

 Maskë për lëkurë të yndyrshme (gjallëruese dhe freskuese)
Maskës bazë, i shtoni një lugë gjelle lëng limoni ose qitroje të shtrydhura në çast, dhe përziejini mirë. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial limoni.
Koha e aplikimit: 10 minuta.

• Maskë për qafën (gushën) (hidratuese, rrit elasticitetin)
Maskës bazë, i shtoni dy lugë gjelle qumësht soje, dhe përziejini mirë. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial sandali.
Koha e aplikimit: 15 minuta.

• Maskë për gjoksin (forcues)
Maskës bazë, i shtoni dy lugë gjelle çaj nga gjethet e Salvia, dhe përziejini mirë. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial Rosa ose Ylang-Ylang.
Koha e aplikimit: 10-20 minuta.

• Maskë për të pasmet (forcues)
Maskës bazë, i shtoni dy lugë gjelle lëng ftoi ose mollë jeshile, një lugë çaji vaj farra rrushi dhe përziejini mirë. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial Rozmarine.
Koha e aplikimit: 10-20 minuta.

• Maskë për uljen e barkut
Maskës bazë, i shtoni dy lugë gjelle vaj recini përziejini mirë. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial Glikanxoje ose Finoku.
Koha e aplikimit: 10-20 minuta.

• Maskë për shpinën (relaksues)
Maskës bazë, i shtoni dy lugë gjelle çaj lule & gjethe Amica Montana dhe përziejini mirë. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial Kanelle ose Trumëze (Timo).
Koha e aplikimit: 15-20 minuta.

• Maskë për çarjet e lëkurës
Maskës bazë, i shtoni dy lugë gjelle lëng karrote, një lugë çaji vaj Fara Rrushi, një lugë çaji vaj Avokado dhe përziejini mirë. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial Melissa
Koha e aplikimit: 10-20 minuta.

• Maskë për trajtimin kozmetik të çarjeve të lëkurës (stretch marks)
Maskës bazë, i shtoni një lugë çaji vaj esencial te Portokallit të ëmbël.dhe perziejini mirë.
Koha e aplikimit: 10-20 minuta.

• Maskë për flokët (trash dhe forcon flokët)
Në maskën bazë shtoni katër lugë gjelle çaj nga bima Bisht Kali( kjo maskë duhet të jetë e lëngshme që të aplikohet me lehtësi në flokë dhe scalp), dhe përziejini mirë. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial Ylang-Ylang. Apllikoni maskën mbi flokë të lagur duke pasur kujdes që të aplikohët përgjatë gjithë flokut dhe skalpit, dhe vendosni kapuç dushi. Pas 10 minutash shplajeni kokën me ujë të ngrohtë. Mund të përdorni dhe shampo; rekomandojmë një nga tre shampot Argital: për flokë të yndyrshëm me zbokth, për flokë normalë ose të thatë, për flokë biondë.
Koha e aplikimit: 10 minuta.

 Banjo për dobësim
Shtoni në vaskën e mbushur me ujë të ngrohtë, 3-4 duar argjilë fine. Sapo argjila të bjerë në ujë, shpërndahet vetë në gjithë vaskën. Banjo me argjilë nuk e ndot lëkurën, megjithatë sugjerohet një shplarje pas daljes nga vaska. Do të shikoni që lëkura juaj do të bëhet më e lëmuar. 
Argjila nuk bllokon tubacionet e shkarkimit.

 Larje vaginale
Në një legen ose bide të mbushur me ujë të vakët, shtoni një lugë Argjilë Aktive dhe përziejeni. Me këtë tretësirë argjile bëni larjën. sipërfaqësore ose shplarje të brendshme. Për këtë të fundit, hidheni tretësirën në një shplarës vaginal të posaçëm.. Në fund të procesit, nuk është e nevojshme shplarja me ujë të pastër.

• Banjo për duart dhe këmbët (relaksuese)
Në një legen ose bidè të mbushur me ujë të ngrohtë, shtoni një lugë Argjilë Fine, fusni këmbët dhe masazhojini me njëra-tjetrën. Mund të alternoni këmbët dhe duart. Vazhdoni deri sa uji të jetë ftohur. Për efekte maksimale, mund t’i shtoni dhe 1-3 pika vaj esencial Melissa ose Lavanda.

NËSE NUK KENI KOHË, JU SUGJEROJMË DY PRODUKTE TË GATSHME TË LINJËS ARGITAL:
Argiltubo me ekstrakt Bisht Kali dhe vaj Borraxhine.
1 Shtoni dhe pak argjilë fine për të shtuar sasinë dhe pak ujë për ta bërë më të butë.

  • Koment
Lista e komenteve:
Nuk janë bërë ende komente.
Posto një koment
Vota:

Jepni mendimin tuaj për këtë produkt:

Emri i përdoruesit:
E-mail:

Produkte të ngjashme