fbpx
beta glucan copy

BETA GLUCAN n_31

4.5 5 2 Product

PËR ULJEN NIVELIT TE KOLESTEROLIT DHE SHEQERIT

Suplement ushqimor i çertifikuar Bio-Organik

I provuar klinikisht

  • Ndihmon në normalizimin e kolesterolit dhe triglicerideve në gjak
  • Ndihmon në uljen e nivelit të glukozës në gjak, pas ushqimit
  • Stimulon lëvizshmërinë e zorrëve

Lexo më poshtë...

Sasia
1 900 Lekë / copë
+
Shpërndaje:

Përshkrimi

Ju mund të keni dëgjuar që fibrat janë të dobishme, por e dini që jo të gjitha fibrat janë njësoj? Janë dy kategori fibrash: të tretshme dhe të patretshme. Brenda secilës kategori, ka tipe të ndryshme.

Beta-glucans  janë polisakaride natyrale të cilat klasifikohen si fibra dietike të tretshme dhe ndihmojnë në normalizimin e kolesterolit dhe triglicerideve dhe uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Ato ngadalësojnë aktivitetin e enzimave digjestive duke formuar një xhel viskoz në stomak, i cili ngadalëson absorbimin e ushqyesve dhe si pasojë, ul nivelin e sheqerit në gjak pas ushqimit.

Këto fibra ndihmojnë dhe në eleminimin e konstipacionit (kapsllëkut)  dhe problemeve me zorrët, duke ushqyer bakteret e shëndetshme në zorrë, si dhe mbajtur nën kontroll peshën trupore.

Beta Glucan ndihmon në normalizimin e nivelit të kolesterolit dhe në uljen e nivelit të glukozës në gjak, pas ushqimit. Fibrat dietike janë të provuara për efektin në sistemin e tretjes, përmirësojnë funksionin e zorrëve dhe ndihmojnë në zbrazjen e zorrës së trashë. Konsumimi i Beta Glukan jep një ndjenjë ngopje, që ndikon në reduktimin e ushqimit.

Si funksionon Beta Glucan?

Duke qenë fibra të tretshme, Beta Glucan ngadalëson tranzitin e ushqimit në zorrë. Kjo bën që trupit ti duhen më tepër kohë për të tretur ushqimin. Tretja e ngadaltë bën që trupi të përthithë më ngadalë sheqernat e ushqimeve dhe ti lërë kohë organizmit për të eleminuar sheqerin e tepërt, duke e mbajtur stabël nivelin e sheqerit në gjak.

Rekomandohet:

  • Personat që kanë nivel të lartë të kolesterolit dhe triglicerideve
  • Personat që kanë nivel të lartë të glukozës ose vuajnë nga diabeti i tipit 2
  • Personat që kanë probleme tretje

Efektet

Rrit shëndetin e zemrës dhe stabilizon nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve

Tashmë është e provuar klinikisht që beta glucan ndihmon fuqishëm në shëndetin e zemrës dhe ul nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve. Studime të ndryshme kanë treguar se marrja e 3 gr beta glukan në ditë për një periudhë 2-3 mujore e ul nivelin e kolesterolit të keq (LDL) në nivele normale.

Stabilizon nivelin e sheqerit në gjak

Beta Glucan ndihmon në reduktimin e riskut për diabetin e tipit 2. Gjithashtu, stabilizo nivelin e sheqerit në gjak për personat që vuajnë nga diabeti.

Stimulon sistemin imunitar

Beta glucan shfaq efekte pozitive dhe në sistemin imunitar, duke e forcuar ate dhe duke ndihmuar organizmin të luftojë sëmundjet dhe infeksionet në mënyrë me efektive.

Përbërësit

100% tërshërë suedeze

Përdorimi

Doza ditore e rekomanduar për të mbajtur nivelet normale të kolesterolit, është 20 gram pluhur. 20 gram pluhur përmbajnë 3 gram beta glucan.

Për të reduktuar nivelin e sheqerit pas ushqimit, shtoni 28 gram pluhur për çdo 30 karbohidrate (sheqer, drithëra). 28 gram përmban 4 gram beta glucan.

Shtoni sasinë e duhur në pijen tuaj të preferuar, supë, salcë, kos, smoothie, sallata frutash ose ushqime të tjera.

Këshilla:

Nuk rekomandohet të tejkalohet doza e rekomanduar.

Mbajeni larg nga fëmijët

Suplementi ushqimor nuk është zëvendësues i një diete të balancuar dhe të larmishme

Nuk e rekomandojmë gjatë periudhës së shtatzanisë dhe laktacionit

Vlerat Ushqyese

Vlerat ushqyese

për 100g

Për dozë (20g)

Energji

360 kcal / 1505 kJ

72 kcal / 301 kJ

Yndyrna

10 g

2 g

Nga të cilat yndyrna të ngopura

2 g

0,4 g

Karbohidrate

36 g

7,2 g

Nga të cilat sheqer

1,8 g

0,36g

Proteina

19 g

3,8 g

Fibra dietike

25 g

5 g

Nga të cilat beta-glucans

14 g

2,8 g

Kripë

0,01 g

0,001 g

  • Koment
Lista e komenteve:
Nuk janë bërë ende komente.
Posto një koment
Duhet të jeni të regjistruar për të postuar një koment

Produkte të ngjashme