linseed1
linseed1vaji i linit herba line albania

VAJ LINI V-B2

5.07959 5 88 Product

VAJI I LINIT – “USHQIMI" I BUKURISË DHE TRAJTIM BAZË PËR SHËNDETIN 

Për sëmundjet e brendshme

Për çrregullimet psiko-emocionale

Për rënien në peshë

Për flokët

Për traumat etj…

 

Sasia
1 000 Lekë / copë
+
Shpërndaje:

Përshkrimi

Vaji i linit konsiderohet nga specialistët dhe hulumtuesit si një ndër trajtimet kyçe për mirëqenien e organizmit, një “server” gjigand dhe i jashtëzakonshëm i shumë fitonutrientëve. Për shkak të këtyre përbërësve, Instituti Kombëtar i Kancerit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (National Cancer Institute - NCI), e ka konsideruar vajin e linit si “një nga 6 bimët kryesore për hulumtime shkencore në luftën për parandalimin e kancerit”, kurse në industrinë e kozmetikës është etiketuar si “ushqimi i bukurisë”, pasi u jep vlerë të shtuar bukurie trupit, lëkurës, flokëve, syve, thonjve, etj. 

Vlerat e shumëfishta të saj burojnë nga përbërësit e shumtë që ajo zotëron. Vaji i linit është një nga burimet më të pasura natyrore me acidet yndyrore të pangopura omega-3, omega-6 dhe omega-9. Ajo përmban sasi deri në 50% më shumë të këtyre përbërësve jetikë të organizmit me vajin e peshqve të egër të paqësorit dhe arktikut, gjë që e bën këtë produkt unik dhe të pakrahasueshëm… Përveç kësaj, vaji i linit përmban grupin e vitaminave B (B1, B2, B3, B5, B6, B9), vitaminën C, vitaminën E, vitaminën F, vitaminën K; mineralet hekur, potas, zink, bakër, magnez, kalcium. Vaji i linit është i pasur gjithashtu me proteina, kurse fara e linit është një nga farat më të pasura me fibra.

Sasia e shtuar e acidit omega-3 (acidi alfa-linoleik) ka vlera të jashtëzakonshme për shëndetin. Ajo është një antitumoral dhe mbrojtëse mjaft e mirë e sistemit kardiovaskular. Ulin kolesterolin dhe trigliceridet, duke eleminuar arteriosklerozën dhe efektet e dëmshme që rrjedhin nga ajo; së bashku me acidin omega-6 (acidi linoleik) parandalojnë sëmundjet e zemrës, (hipertensionin, atakun kardiak, isheminë, etj.); luftojnë kancerin e gjirit, kancerin e prostatës, problemet vaginale, pneumoninë; mbrojnë veshkat dhe retinën e syrit, etj. Përvëç kësaj, të dyja këto acide janë përgjegjëse për butësinë dhe rininë e lëkurës. Vitamina E, e cila ndodhet në sasi të bollshme në vajin e linit konsiderohet si “vitamina kundër plakjes”, pasi ka efekte mjaft të mira kundër plakjes, pasi rigjeneron krejt organizmin.

Efektet

PËR SËMUNDJET E BRENDSHME
1. Redukton ndjeshëm kolesterolin e keq dhe trigliceridet në gjak
2. Parandalon infarktin e miokardit dhe eleminon përsëritjen e tij në rast të goditjes nga ai
3. Stimulon aktivitetin e zemrës
4. Lufton arteriosklerozën
5. Rigjeneron enët e gjakut
6. Ul rrezikun e krijimit të trombeve
7. Kuron aritminë
8. Parandalon plakjen e parakohshme
9. Lehtëson frymëmarrjen
10. Lufton infeksionet në aparatin e frymëmarrjes
11. Eleminon kollën dhe gëlbazën
12. Detoksifikon organizmin
13. Rrit metabolizmin e organizmit
14. Redukton indet dhjamore
15. Shton prodhimin e energjisë në organizëm, duke eleminuar lodhjen
16. Rrit sistemin imunitar
17. Stimulon aktivitetin e mëlçisë
18. Parandalon mpiksjen e gjakut
19. Kuron kolitin
20. Eleminon kapsllëkun
21. Lufton infeksionet urinare
22. Lufton hipertensionin
23. Ndihmon tretjen
24. Lufton infeksionet ne traktin tretës
25. Eleminon problemet e zorrëve
26. Redukton gazrat në zorrë
27. Forcon kockat
28. Është antitumoral. Parandalon dhe lufton kancerin e gjirit, zorrës së trashë, uterusit dhe prostatës.
29. Ndihmon në parandalimin dhe kurimin e sëmundjeve reumatizmale
30. Shton potencën seksuale
31. Rrit sasinë e spermës dhe lëvizshmërinë e spermatozoidëve
32. Mbron dhe stimulon aktivitetin e veshkave
33. Stimulon kujtesën
34. Ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak
35. Forcon shikimin
36. Zhvillon fetusin tek gratë shtatzëna
37. Kuron çrregullimet hormonale
38. Lehtëson sindromin paramenstrual
39. Kuron tharjen lëngut të syve dhe stimulon prodhimin e lotëve

PËR ÇRREGULLIMET PSIKO - EMOCIONALE
Vaji i linit ka dhënë efekte të mira në rastet e Çrregullimit të Përqëndrimit të Vëmendjes dhe Hiperaktivitetit (Attention Deficit Hyperactivity Disorder - ADHD) tek fëmijët. Janë një sërë faktesh të cilat evidentojnë përmirësimin në përqëndrimin e vëmendjes, reduktimin e impulsivitetit dhe nervozizmit si dhe nje ndjenjë më të madhe vetëkontrolli. Përveç kësaj, vaji i linit është i provuar se zhvillon aftësitë konjitive të fëmijës.
Tepër efikas është vaji I linit edhe për mosha të rritura, sidomos për moshën e tretë. Ai qetëson sistemin nervor, lufton depresionin, lehtëson skizofreninë, kuron sklerozën e shumëfishtë si dhe parandalon e lehtëson simptomat e Alzhaimerit dhe llojeve të tjera të demencës mendore.

PËR RËNIEN NË PESHË
Vaji i linit e realizon rënien në peshë nëpërmjet 2 efekteve: ajo krijon shpejt ndjenjën e ngopjes, si dhe rrit mjaft metabolizmin. Nëse reaksionet në organizëm përshpejtohen, atëherë ai çliron më shumë kalori, duke mundësuar djegien e shtuar të tyre. Në këtë mënyrë, “depozita e kalorive”, e cila është depozita e dhjamrave në trup fillon e reduktohet ndjeshëm.
Për këtë arsye, përdorni sa më shpesh fajin e linit në gatimet tuaja. Vaji i linit rekomandohet të përdoret vetëm në të ftohtë (dhe jo gatim në të nxehtë). Ajo mund të merret e shoqëruar nëpër sallatra, përzihet me salcë kosi, djath, salca të ndryshme, apo gjellë (fasule, etj.).
Nëse e merrni të pashoqëruar me ushqim, dozimi ditor është 2 x 3 lugë çaji 30 minuta para buke.

PËR LËKURËN
1. Përmirëson pamjen e lëkurës
2. Rigjeneron lëkurën
3. Redukton skuqjen e lëkurës
4. Lufton ekzemën, psoriazën dhe sëmundjeve të tjera inflamatore të lëkurës
5. Forcon thonjtë
6. Redukton aknet

PËR FLOKËT
1. Eleminon rënien e flokëve
2. Eleminon zbokthin
3. Balancon yndyrën në flokët e thatë
4. U jep shkëlqim flokëve
5. Eleminon çarjen e majave të flokëve dhe këputjen e tyre

PËR TRAUMAT
1. Përshpejton shërimin e ndrydhjeve dhje mavijosjeve
2. Rigjeneron mjaft shpejt muskujt e lodhur dhe të dëmtuar

Kategoritë që mund ta përdorin:

1. Fëmijët mbi moshën 2 vjeç për rritjen, për zhvillimin e aftësive konjitive, me çrregullime të Përqëndrimit të Vëmendjes dhe Hiperaktivitetit (Attention Deficit Hyperactivity Disorder - ADHD), etj
2. Çiftet që kërkojnë të bëjnë fëmijë
3. Gratë shtatzëna për zhvillimin e fetusit, pasi ndikon në zhvillimin e cipës së trurit dhe retinës së syve
4. Të rinjtë për profilaksi, shtimin e imunitetit dhe rritjen e metabolizmit.
5. Personat obezë për rënien në peshë
6. Femrat për bukurinë e lëkurës dhe flokëve
7. Personat e moshës së mesme për problemet e zemrës, mbrojtjes kundër kancerit, etj.
8. Personat e moshës së tretë kundër demences mendore, etj

Përbërësit

Teknologjia e prodhimit të vajit, është presimi në të ftohtë. Sipas kësaj teknologjie, produkti i përfituar ruan plotësisht vlerat shëndetësore dhe përbërësit ushqimorë, për shkak se përpunimi nuk i nënshtrohet temperaturave të larta, të cilat i asgjësojnë një pjesë të komponentëve. 

Produkti është 100% natyral, nuk përmban asnjë aplikim kimikatesh, nuk ka aditivë, konservantë, është i pa rafinuar dhe pa aromatizues.

Përdorimi

PËR PROFILAKSI DHE SËMUNDJE
Vaji i linit rekomandohet të përdoret vetëm në të ftohtë (dhe jo gatim në të nxehtë). Ajo mund të merret e shoqeruar nëpër sallatra. përzihet me salcë kosi, djath, salca të ndryshme, apo gjellë (fasule, etj.). Nëse e merrni të pashoqëruar me ushqim, dozimi ditor është 2 x 3 lugë çaji 30 minuta para buke. Rekomandohet kohëzgjatja e përdorimit jo më pak se 3 muaj.

KUNDËR ARTRITEVE DHE SËMUNDJEVE TË TJERA REUMATIZMALE
Masazhoni kyçet dhe pjesët e tjera të trupit që ju dhembin nga reumatizma. Këtë trajtim aplikojeni çdo ditë për 30 ditë rresht.

PËR DHIMBJEN E SHPINËS DHE TË MUSKUJVE
Masazhoni shpinën dhe muskujt që ju dhembin për rreth 10 minuta me vajin e linit. Pas masazhit, lëreni rreth 30 minuta deri sa lëkura ta thithë vajin krejtësisht. Pas disa masazheve, dhimbja do të largohet.

PËR THARJEN E LËKURËS SË FYTYRËS.
Nëse e ndjeni fytyrën të thatë dhe të “tërhequr”, atëherë aplikoni vajin e linit duke masazhuar fytyrën për 15 minuta në darkë përpara gjumit. Fytyrën lajeni vetëm në mëngjes.

KUNDËR RRUDHAVE
Eleminoni rrudhat e fytyrës me vaj lini. Përdorni vajin e linit duke aplikuar masazhin në fytyrë dhe konsum në rrugë orale. Efektet vihen re brenda 20 ditësh.

PËR TONIFIKIMIN DHE HIDRATIMIN E LËKURËS
Masazhoni lëkurën për rreth 15 minuta. Ky trajtim bëhet 2-3 herë në javë. Lëkura juaj do të jetë shumë më e shëndetshme dhe e tonifikuar!

PËR IRRITIMET, INFEKSIONET APO QELBËZIMET E LËKURËS
Hidhni mbi lëkurë disa pika vaj lini dhe e shpërndani lehtësisht me gishta. Vaji i linit shpejton procesin e shërimit duke rigjeneruar indet e dëmtuara.

KUNDËR AKNEVE ME ORIGJINË NGA ÇRREGULLIMET HORMONALE
Acidi omega-3 ndihmon në kontrollin e hormoneve (kryesisht hormonit androgjen) që është përgjegjës për krijimin e akneve tek femrat.

PËR RËNIEN NË PESHË
Vaji i linit rekomandohet të përdoret vetëm në të ftohtë (dhe jo gatim në të nxehtë). Ajo mund të merret e shoqëruar nëpër sallatra, përzihet me salcë kosi, djath, salca të ndryshme, apo gjellë (fasule, etj.).
Nëse e merrni të pashoqëruar me ushqim, dozimi ditor është 2 x 3 lugë çaji 30 minuta para buke.

PËR DËMTIMET E FLOKËVE
Masazhohet e gjithë lëkura e kokës dhe floku për rreth 15 minuta. Në këtë gjendje mbahet 1-3 orë dhe më pas lahet koka. Aplikimi me vajin e linit rekomandohet çdo ditë për 5-7 ditë rresht dhe më pas, aplikimi bëhet vetëm 1 herë në javë. Përveç kësaj, merrni vajin e linit edhe në rrugë orale (3 x 1 lugë çaji në ditë 30 minura para buke) , pasi floku ushqehet mjaft mirë në këtë mënyrë.

PËR KOHËZGJATJEN DHE RRITJEN E CILËSISË SË BOJËS SË FLOKUT
Dëshironi të lyëni flokët? Nëse bojës së flokut i shtoni edhe gjësëm luge vaj lini, efektet do të jenë mjaft të mira. Ngjyra e flokut do të jetë më e gjallë dhe kohëzgjatja e tonalitetit të bojës do të jetë më e madhe. Flokët do të duken gjithmonë të sapolyera!

PËR STILIMIN E FLOKUT
Nëse dëshironi që të stiloni flokët me ndonjë model specifik, i masazhoni paraprakisht ato me pak vaj lini vaj lini (duke lyer më parë mollëzat e gishtave me vaj lini dhe më pas masazhuar me to flokun). Vaji do të përthithet menjëherë nga floku, duke mos lënë asnjë gjurmë dhe forma e flokut do të ruhet mrekullisht për një kohë të gjatë!

PËR RUAJTJEN E KAÇURRELAVE
Aplikoni vajin e linit 2-3 herë në javë nëse keni flokë kaçurrela (shih trajtimin në rastin e flokëve të dëmtuar). Kaçurrelat do të ruajnë plotësisht formën dhe njëkohësisht do të shtohen!

PËR TË LEHTËSUAR KREHJEN E FLOKUT
Në rastet e krehjes me vështirësi të flokut, lyeni krehërin me vaj lini, (duke përdorur një pambuk ose tampon), dhe më pas krihni flokët. Vaji do të përthithet mjaft shpejt dhe krehja do të bëhet pa aspak vështirësi!

PËRDORIME TË TJERA

PËR DEPILIM
Depilimi me brisk është një opsion shumë praktik, por përdorimi i ujit me shkumë nuk është ideale pasi shpesh herë lëkurën e lë shumë të thatë. Këshillohet që mos të përdorni asnjë xhel, por të përdorni vajin e linit në vend të xhelit. Lyeni këmbët paraprakisht me të, pastaj mund të depiloheni me brisk. Pasi të keni mbaruar këmbët, ose pjesë të tjera të trupit, do të vëreni që janë aq të lëmuara dhe të hidruara sa do të habiteni tërësisht nga rezultati.

PËR TË PASTRUAR MAKE-UP’IN:
Përdoret një pambuk i lyer me vaj lini dhe pastrohet make-up’i me shumë kujdes pa e tërhequr lëkurën. Do të mbeteni e kenaqur nga efekti i tij!

Vaji i linit rekomandohet të ruhet në temperaturë nën 4-15 gradë C. Pas hapjes futeni në frigorifer.

SUPLEMENT USHQIMOR

NUK KA EFEKTE ANËSORE

NDËRVEPRIMI ME ILAÇET
Nuk ka asnjë të dhënë

KUNDËRINDIKACIONE
Nuk ka asnjë të dhënë

KATEGORITË E PËRJASHTUARA NGA PËRDORIMI
Nuk rekomandohet përdorimi i vajit të linit nga personat që vuajnë nga gjendrat tiroide.

  • Koment
Lista e komenteve:
Nuk janë bërë ende komente.
Posto një koment
Vota:

Jepni mendimin tuaj për këtë produkt:

Emri i përdoruesit:
E-mail:

VAJ KOKOSI EXTRA VIRGIN

Vajra Bimorë Maskë Hidratimi Hidratim

X-T4.
PRODUKT USHQIMOR I ...
1 000 Lekë / copë
4.95833 5 24 Product

SET VAJ KOKOSI + VAJ BAJAME

Kategoritë e produkteve Vajra Bimorë Lëkura Maskë Vajra bimorë

SET-1.
Për të lexuar efektet ...
2 200 Lekë-20%1 760 Lekë / copë
4.5 5 2 Product

SET VAJ KOKOSI + VAJ KASTORI

Kategoritë e produkteve Vajra Bimorë Maskë Vajra bimorë

SET-2.
Për të lexuar efektet ...
2 200 Lekë-20%1 760 Lekë / copë
4.5 5 4 Product
Rezultat 1 - 4 nga 31

Produkte të ngjashme

VAJ KOKOSI EXTRA VIRGIN

Vajra Bimorë Maskë Hidratimi Hidratim

X-T4.
PRODUKT USHQIMOR I ...
1 000 Lekë / copë
4.95833 5 24 Product

SET VAJ KOKOSI + VAJ BAJAME

Kategoritë e produkteve Vajra Bimorë Lëkura Maskë Vajra bimorë

SET-1.
Për të lexuar efektet ...
2 200 Lekë-20%1 760 Lekë / copë
4.5 5 2 Product

SET VAJ KOKOSI + VAJ KASTORI

Kategoritë e produkteve Vajra Bimorë Maskë Vajra bimorë

SET-2.
Për të lexuar efektet ...
2 200 Lekë-20%1 760 Lekë / copë
4.5 5 4 Product